Nabór jednostek samorządu terytorialnego - wsparcie w zakresie analizy rozwoju instytucjonalnego Regulamin naboru - do pobrania
W styczniu 2011 r. odbyły się kolejne konferencje upowszechniające metodę PRI: Lublin, Warszawa, Poznań 14 stycznia 2011 r. (piątek) w Lublinie - województwo lubelskie, 26 stycznia 2011 r. (środa) w Warszawie - województwo mazowieckie, 27 stycznia 2011 r. (czwartek) w Poznaniu - województwo wielkopolskie,
We wrześniu odbyło się pięć kolejnych konferencji upowszechniających metodę PRI 3 września 2010 r. (piątek) w Tarczynie - województwo mazowieckie, 24 września 2010 r. (piątek) w Janowicach - województwo małopolskie, 27 września 2010 r. (poniedziałek) w Gdańsku - województwo pomorskie, 28 września 2010 r. (wtorek) w Białymstoku - województwo podlaskie, 29 września 2010 r. (środa) w Olsztynie - województwo warmińsko-mazurskie.
Konferencje upowszechniające metodę PRI: Jachranka i Dobieszków W dniu 10 sierpnia 2010 r. w Jachrance pod Warszawą odbyła się VI Konferencja upowszechniająca dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa mazowieckiego oraz w dniu 12 sierpnia 2010 r. w Dobieszkowie pod Łodzią VII - dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa łódzkiego.
Kolejna, V Konferencja upowszechniająca metodę PRI odbyła się w Ulanowie W dniu 20 lipca 2010 r. w Ulanowie odbyła się kolejna konferencja upowszechniająca metodę PRI dla jednostek samorządu terytorialnego z województwa kujawsko-pomorskiego.
IV Konferencja upowszechniająca metodę PRI - Wąbrzeźno W dniu 30 czerwca 2010 r. w Wąbrzeźnie odbyła się kolejna konferencja upowszechniająca metodę PRI dla jednostek samorządu terytorialnego z województwa kujawsko-pomorskiego.
Konferencje upowszechniające metodę PRI: Opole i Wrocław Kolejne konferencje upowszechniające metodę Planowania Rozwoju Instytucjonalnego (PRI) odbyły się: 15 czerwca 2010 r. w Opolu - dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa opolskiego, 16 czerwca 2010 r. we Wrocławiu - dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa dolnośląskiego.
I. Konferencja upowszechniająca 26 maja 2010 r. Dnia 26 maja 2010 r. w starostwie powiatowym w Opatowie odbyła się pierwsza konferencja upowszechniająca metodę Planowania Rozwoju Instytucjonalnego. Uroczystego otwarcia konferencji dokonali Prezes Związku Powiatów Polskich Kazimierz Kotowski oraz Dyrektor Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej dr Jarosław Bober. Liczni uczestniczący w tym spotkaniu przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa świętokrzyskiego otrzymali informacje oraz materiały poświęcone metodzie Planowania Rozwoju Instytucjonalnego. Konferencja składała się z trzech sesji, w ramach których reprezentanci samorządów otrzymali zarówno teoretyczną wiedzę na temat metody PRI, jak również w ramach warsztatów mieli okazję samodzielnie zastosować metodę w praktyce. Mamy nadzieję, iż konferencja ta przekonała wielu z obecnych jak prostym a jednocześnie przydatnym i wartościowym narzędziem wspomagającym zarządzanie jakością urzędu jest metoda Planowania Rozwoju Instytucjonalnego.
maj 2010 r. Konferencje upowszechniające metodę Planowania Rozwoju Instytucjonalnego Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Związek Powiatów Polskich wspólnie ze Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP zapraszają do uczestnictwa w konferencjach poświęconych metodzie Planowania Rozwoju Instytucjonalnego (PRI). Konferencje te są częścią projektu Podniesienie jakości działania urzędów i usług dla mieszkańców poprzez wdrożenie zaktualizowanej Metody PRI w gminach i powiatach, realizowanego w ramach POKL. Konferencje mają regionalny charakter, łącznie odbędzie się ich 19 w całej Polsce. Udział w nich jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają tylko koszty dojazdu. Celem konferencji jest prezentacja metody samooceny stanu zarządzania w jednostce samorządu (PRI) oraz zachęcenie władz samorządowych do jej stosowania w procesie zarządzania i modernizacji urzędu. Metoda pozwala na samodzielne zdiagnozowanie stanu rozwoju urzędu w podziale na wyszczególnione obszary zarządzania. W kolejnych krokach metoda pozwala na przygotowanie planu rozwoju instytucjonalnego dla urzędu obejmującego priorytetowe działania oraz wybór i wdrożenie w perspektywie kilkuletniej narzędzi doskonalących, które realizują ten plan. Metoda została skonstruowana z myślą o stosowaniu w polskich jednostkach samorządu terytorialnego i w oparciu o polski system prawny. W ramach konferencji prowadzone będą warsztaty, poświęcone zdobyciu wiedzy i praktycznych umiejętności samodzielnego stosowania metody PRI.
marzec 2010 r. Zakończenie analiz PRI w 18 jednostkach samorządu terytorialnego Zakończone zostały prace związane z przeprowadzeniem analiz PRI w wybranych 18 samorządach zaangażowanych w procesie modernizacji metody. W pracach tych uczestniczyli zarówno eksperci zaangażowani po stronie projektu jak i zespoły złożone z pracowników urzędów, utworzone w tych samorządach. Wyniki tych prac zostały zawarte w raportach z analizy. Na ich podstawie trwają obecnie prace nad przygotowaniem narzędzi wdrożeniowych służących poprawie obecnej sytuacji w wybranych przez samorządy obszarach. Równocześnie trwa proces wyłaniania wykonawców, którzy poprowadzą proces wdrażania tych narzędzi.
grudzień 2009 r. Spotkanie rozpoczynające prace terenowe w jednostkach samorządu terytorialnego W dniach 10 i 11 grudnia 2009 w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej odbyły się spotkania z ekspertami uczestniczącymi we wdrażaniu Metody Planowania Rozwoju Instytucjonalnego w 18 jednostkach samorządu terytorialnego uczestniczących w projekcie „Podniesienie jakości działań i usług dla mieszkańców poprzez wdrożenie zaktualizowanej Metody PRI w gminach i powiatach”. Podczas spotkań zaprezentowana została zaktualizowana metoda analizy instytucjonalnej zawarta w dwóch dokumentach: Analiza instytucjonalna gminy i Analiza instytucjonalna powiatu oraz metodyka przeprowadzania analizy w ramach projektu. Podjęte ustalenia pozwalają na przejście do fazy związanej z bezpośrednią pracą w jednostkach. W ramach bezpośrednich wizyt w gminach i powiatach eksperci wraz z pracownikami samorządów uczestniczących w projekcie, przeprowadzą oceny poziomu rozwoju instytucjonalnego urzędów. Prace te będą stanowiły podstawę dla identyfikacji działań wdrożeniowych, a w wymiarze rozwoju metody Planowania Rozwoju Instytucjonalnego pozwolą na praktyczną weryfikację etapu analizy instytucjonalnej.
lipiec 2009 r. Warsztaty w ramach projektu „Podniesienie jakości działania urzędów i usług dla mieszkańców poprzez wdrożenie zaktualizowanej Metody PRI w gminach i powiatach”
W dniach 2-3 lipca 2009 roku w Domu Gościnnym „Przegorzały” Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyły się warsztaty na temat aktualizacji Metody Planowania Rozwoju Instytucjonalnego (Metoda PRI).
W warsztacie uczestniczyli:
- reprezentanci jednostek samorządu terytorialnego uczestniczących w projekcie (powiatów: świeckiego, aleksandrowskiego, wąbrzeskiego, wrocławskiego, świdnickiego, opatowskiego; miast: Sochaczewa, Częstochowy, Puszczykowa, Brzeska, Murowanej Gośliny; gmin wiejskich: Nowosolnej, Wieliszewa, Parzęczewa, Morawicy, Zbójnej, Izabelina),
- zespół ekspertów projektu ds. metody PRI (Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie).
Celem merytorycznym warsztatów było przedstawienie i przedyskutowanie założeń zaktualizowanej metody Planowania Rozwoju Instytucjonalnego oraz obszarów i kryteriów zarządzania.
W ramach pierwszej Sesji plenarnej, eksperci przedstawili założenia I cele projektu, założenia zaktualizowanej metody Planowania Rozwoju Instytucjonalnego oraz zaktualizowane obszary i kryteria zarządzania:
- Kryteria zarządzania w obszarze nr 1. Przywództwo i strategia,
- Kryteria zarządzania w obszarze nr 2. Zarządzanie zasobami i procesami,
- Kryteria zarządzania w obszarze nr 3. Zarządzanie kapitałem ludzkim organizacji,
- Kryteria zarządzania w obszarze nr 4. Partnerstwo,
- Kryteria zarządzania w obszarze nr 5. Zarządzanie usługami publicznymi.
W sesji warsztatowej przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego wraz z ekspertami w pięciu grupach tematycznych przeprowadzili dyskusję nad szczegółowym opisem obszarów, kryteriów oraz stadiów rozwoju instytucjonalnego.
W drugiej sesji plenarnej zaprezentowano wyniki prac w grupach tematycznych, a następnie odbyła się dyskusja nad zmianami w poszczególnych obszarach tematycznych.
Na zakończenie warsztatów podsumowano część merytoryczną oraz przedstawiono dalszy tryb prac nad udoskonalaniem metody PRI w ramach projektu.
Aktywny udział przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego biorących udział w projekcie znacząco wpłynął na jakość prac nad udoskonaleniem i odpowiednim wyprofilowaniem kryteriów zarządzania w ramach poszczególnych obszarów.
W ramach warsztatów odbyło się również spotkanie Zespołu Zarządzającego Projektu.
|