Związek Gmin Wiejskich RP (ZGWRP) jest największą ogólnopolską organizacją skupiającą gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Założony został w 1993 roku. Podstawowym celem ZGW RP jest integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie typowych problemów tego środowiska. Działania Związku prowadzone są na wielu płaszczyznach i dotyczą zarówno negocjacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, konsultacji w Parlamencie, wymiany doświadczeń pomiędzy członkami, jak i działań w celu gospodarczego i kulturalnego rozwoju gmin wiejskich. Misją ZGWRP jest służba na rzecz społeczności gmin wiejskich a szczególnie pomoc w wysiłkach skierowanych na: rozwój demokracji lokalnej, stworzenie warunków lokalnego rozwoju gospodarczego, integrację gmin i rozwój samorządności lokalnej.
www.zgwrp.org.pl



Związek Miast Polskich (ZMP) jest ogólnokrajową organizacją samorządów miejskich (w tym miast na prawach powiatu) i gmin miejsko-wiejskich, liczącą 310 członków i reprezentującą tę kategorię jednostek samorządu w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Działalność Związku reaktywowano w 1990 roku po 45 latach przerwy. Związek aktywnie angażuje się w opiniowanie projektów aktów prawnych, które dotyczą działalności samorządów i inicjowanie zmian w tym zakresie. Związek wspiera działalność miast i gmin poprzez realizację licznych projektów nakierowanych na podniesienie jakości zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego, w tym zarządzania usługami. Związek współpracuje z wieloma organizacjami krajowymi oraz zagranicznymi m.in. w celu poszukiwania za granicą partnerów dla miast członkowskich. Ponadto prowadzi liczne badania, w tym np. System Analiz Samorządowych, których wyniki wykorzystywane są w pracach legislacyjnych i przez miasta członkowskie.
www.zmp.poznan.pl

 


Związek Powiatów Polskich (ZPP) jest ogólnopolskim stowarzyszeniem skupiającym 321 powiatów i miast na prawach powiatu. Związek prowadzi różnorakie działania ukierunkowane na wspieranie idei samorządu terytorialnego, usprawnienie funkcjonowania administracji publicznej w Polsce, obronę wspólnych interesów powiatów oraz dążenie do rozwoju społeczno-gospodarczego lokalnych wspólnot mieszkańców.
www.zpp.pl




Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (MSAP UEK) prowadzi działalność badawczo-edukacyjną, doradczą oraz wydawniczą. We współpracy z krajowymi i zagranicznymi partnerami realizuje projekty, służące doskonaleniu działalności administracji samorządowej i rządowej. Do najważniejszych z nich należą te dotyczące opracowywania i wdrażania programów doskonalenia zarządzania publicznego, rozwoju lokalnego i regionalnego, analizy i ewaluacji polityk publicznych, komunikowania i partycypacji społecznej. Istotną sferą aktywności MSAP UEK są działania na rzecz rozwoju ekonomii i przedsiębiorczości społecznej. Szkoła oferuje szeroką gamę studiów podyplomowych dla pracowników sektora publicznego i pozarządowego m.in. na następujących kierunkach: Zarządzanie w administracji publicznej, Master of Public Administration, Zarządzanie projektami finansowanymi ze środków UE, Narzędzia analizy polityk publicznych, Zarządzanie w organizacjach pozarządowych.
www.msap.uek.krakow.pl

 

 
Copyright PRI 2014